Japoński czajniczek: WSZYSTKO, co musisz wiedzieć

Japońskie czajniki i herbata: kapitalne znaczenie

 herbata  ()cha) ma ogromne znaczenie w kulturze japońskiej. Wprowadzona na archipelag w VIII wieku, jej prawdziwy rozwój nastąpił później w postaci sproszkowanej herbaty pitej po ubiciu (matcha).

Niezależnie od tego, czy chodzi o japońską ceremonię parzenia herbaty (Cha No Yu), czy o codzienną konsumpcję milionów miłośników herbaty, przedmioty związane z herbatą w Japonii są przedmiotem wielkiej uwagi zarówno pod względem ich projektowania, jak i użytkowania.

Japoński czajniczek nie jest wyjątkiem i częścią ” kultu przedmiotu ” typowego dla japońskiej estetyki.

Kup japoński czajniczek

Czy marzysz o zakupie japońskiego czajniczka ponieważ odkryłeś lub chcesz odkryć japońską zieloną herbatę? Ponieważ chcesz podarować sobie cenny przedmiot z Japonii?

Ponieważ chcesz zanurzyć się w tej wyjątkowej i bogatej kulturze?

Znajdziesz się we właściwym miejscu.

Nie tylko przedstawimy Ci różne rodzaje japońskich czajników, ale także podamy ich cechy charakterystyczne, ich zalety, a także odkryjesz (lub potwierdzisz), że są to naprawdę wyjątkowe narzędzia, nie tylko do zielonej herbaty!

Tradycyjny japoński czajniczek

 Kyusu (急須) to tradycyjny japoński czajniczek. Najczęściej używany do parzenia zielonych herbat, które stanowią zdecydowaną większość herbat uprawianych w Japonii, kyusu może również parzyć inne rodzaje herbat.

Ten emblematyczny japoński czajniczek ma swoje początki w Chinach, ale jego udoskonalenie zostało następnie opracowane w Japonii. 

Japoński czajniczek jest idealnym narzędziem do parzenia zielonych herbat, w szczególności japońskich zielonych herbat. W rzeczywistości użycie kulki do herbaty lub bawełnianego/papierowego filtra nie jest odpowiednie ze względu na dużą przestrzeń wymaganą przez liście japońskich zielonych herbat. Liście te potrzebują przestrzeni, aby się rozłożyć, rozwinąć i uwolnić wszystkie swoje aromaty.

Collection de kyusu Théières Du Monde

Japoński czajniczek z terakoty

Japońskie czajniczki występują w wielu kształtach i kolorach….nbsp;różnorodne, ale najczęściej i tradycyjnie wykonane są z różnych rodzajów terakoty, co może mieć wpływ na napar herbaty.

Japoński gliniany czajniczek

Glina (glina) używana do produkcji Kyusu będzie miała wpływ na walory smakowe herbaty. Miłośnicy japońskiej zielonej herbaty są przekonani, że jakość i rodzaj użytej gliny wpływa na smak herbaty. W rzeczywistości glina w japońskich glebach wulkanicznych jest wysoce zmineralizowana, w różnych proporcjach w zależności od jej pochodzenia (żelazo, cynk, miedź, mangan, chrom…) i będzie wpływać na smak wody.

Ponadto, jeśli czajniczek jest wykonany z nieszkliwionej naturalnej gliny, garbniki mogą osadzać się na ściankach podczas kolejnych naparów, z czasem intensyfikując smak herbaty. Dlatego zaleca się parzenie podobnych rodzajów herbaty w czajniczku.

Jakość gliny wybranej do japońskiego czajniczka jest zatem kluczowa, jeśli nie chcesz zepsuć smaku swojej herbaty. Mistrzowie garncarstwa nadal wytwarzają Kyusus całkowicie ręcznie w Japonii, w szczególności 3 fabryki o rozpoznawalnym stylu: Tokoname-yaki, Mumyoi-yaki i Banko-yaki,(Yaki oznacza ogień). Każdy z tych regionów będzie w stanie nadać, w przypadku naturalnych glinianych kyusus, nieco inny smak parzonej w nich herbacie.

Czajniczek Tokoname

Tokoname-yaki (常滑焼)

W prefekturze Aïchi.

théières Tokoname

Mumyoi-yaki (無名異焼)

W prefekturze Niigata
Czajniczki są, podobnie jak w Tokoname, wykonane z czerwonej gliny (znak znacznej obecności żelaza). Czajniczki Mumyoi-yaki są często czarne ze względu na szczególny proces wypalania (wypalanie redukcyjne), który zmniejsza zawartość żelaza, czerwony kolor będzie zatem blaknąć podczas wypalania.

Banko-yaki (萬古焼)

W prefekturze Mie.
Używana glina jest żółta u podstawy i nabiera fioletowego koloru podczas wypalania (nienasycone spalanie w celu aktywacji żelaza), aby uzyskać fioletowe czajniki. Czajniki Banko-yaki mają bardzo wysoki poziom wyrafinowania jak na czajniki z naturalnej gliny. Aromat (zapach) herbaty będzie nieco słabszy, ale jej smak będzie bogatszy i dłużej utrzyma się na podniebieniu.

Japoński czajniczek ceramiczny

 Gdy glina jest mieszana i wypalana w wysokich temperaturach, japoński czajniczek będzie w stanie zaparzyć wszystkie rodzaje herbaty bez wyjątku. Kamionka lub porcelana, jest to zasadniczo estetyczny aspekt kyusu, który cię poprowadzi, kamionka pozwala uzyskać czajniki w stylu vintage i rustykalnym, podczas gdy porcelana będzie miała bardziej wyrafinowany i elegancki styl. 

japanese ceramic teapot

Japanese Porcelain Teapot

Najbardziej neutralna ceramika bez pamięci, porcelana pozwoli zaparzyć wszystkie rodzaje herbaty w japońskim czajniczku bez zatrzymywania aromatów.

théière japonaise porcelaine

Szklany imbryk japoński

Szkło jest najbardziej neutralnym materiałem, jaki istnieje. Jeśli chcesz mieć czajniczek absolutnie bez pamięci, na przykład do wypróbowywania nowych herbat, a dodatkowo móc podziwiać rozwój i kolor naparu z liści herbaty, szklany kyusu jest tym, czego potrzebujesz.

Japoński szklany czajniczek

Japoński czajniczek Kyusu

Istnieje kilka rodzajów kyusu, w zależności od obecności (lub braku) i pozycji uchwytu, a także od rodzaju filtra, w który wyposażony jest czajniczek. Jednak wszystkie Kyusu mają następujące cechy :

  • Zintegrowany filtr wykonany z ceramiki lub stali nierdzewnej. Zwykle ma dość dużą powierzchnię, a jego siatka jest zwykle drobna, idealnie zaprojektowana do parzenia zielonych herbat, których liście mogą występować w postaci proszku lub w bardzo małych fragmentach. Jeśli siatka jest zbyt duża, kawałki zielonej herbaty mogą przedostać się do filiżanki i potencjalnie zaburzyć równowagę naparu. Z kolei zbyt drobna siatka zatrzyma nie tylko liście, ale także aromaty i mikrocząsteczki zielonej herbaty obdarzone licznymi zaletami

  • Duży górny otwór umożliwiający manipulację liśćmi w celu uzyskania wielu naparów i zapewniający liściom dużo miejsca do swobodnego rozwijania się w wodzie.

Rozważmy teraz różne rodzaje kyusu:

    Yokode kyusu

    .Yokode no kyusu (横手の急須)

    Dosłownie oznacza „czajniczek z wolnej ręki”.

    Czajniczek typu yokode no kyusu jest najczęściej używanym japońskim czajniczkiem, a wraz z bocznym uchwytem jest symbolem japońskiego czajniczka.

    Czajniczek yokode no kyusu ma cylindryczny boczny uchwyt, ustawiony pod kątem 90 stopni do dziobka. Pierwotnie kształt ten ułatwiał nalewanie herbaty siedząc na macie tatami w tradycyjnym japońskim pokoju, ponieważ gospodarz siedział naprzeciwko gościa, zamiast nalewać herbatę z boku lub z tyłu. Ergonomiczny uchwyt pozwala na nalewanie herbaty po prostu obracając nadgarstek, bez podnoszenia ramienia.

    Yokode kyusu jest szeroko stosowany w Japonii do przygotowywania zielonej herbaty sencha. Kształt został zaprojektowany z myślą o maksymalnej wydajności podczas nalewania herbaty w małych ilościach, szybko podzielonych na kilka filiżanek (tak, aby herbata smakowała jak najbardziej stabilnie od początku do końca nalewania).

    Ten typ japońskiego czajniczka może być jednak używany do prawie każdego rodzaju herbaty. Jest to dobry wybór dla herbat, które wymagają niższej temperatury wody i jest idealny do wielokrotnych naparów. 

    yokode kyusu

    Ushirode kyusu

    Atode no kyusu (後手の急須)

    Dosłownie oznacza „ręczny czajniczek”.

    Ten typ czajniczka ma okrągły uchwyt umieszczony z tyłu czajniczka, naprzeciwko dzióbka.

    Jest to prawdopodobnie najczęściej używany typ kyusu na świecie. Ten typ japońskiego czajniczka jest używany głównie do parzenia herbat w stylu zachodnim (niska zawartość liści, wysoka zawartość wody, długi czas parzenia).

    Hohin kyusu 

    Houhin (宝瓶)

    Dosłownie oznacza „statek skarbów”.

    Houhin to kyusu bez rączki lub uchwytu i z szerszym dziobkiem niż inne rodzaje kyusu. Jest idealny do parzenia bardzo wysokiej jakości herbat gyokuro i sencha, które wymagają niskiej temperatury parzenia (+/- 60°C). Tak więc możesz być spokojny, te niskie temperatury parzenia oznaczają, że możesz podnieść swój hohin kyusu bez poparzenia palców.

    Odmianą houhin bez filtra jest shiboridashi kyusu o którym powiemy poniżej.

    Houhin jest zatem idealny do wysokiej jakości gyokuro i sencha. Bardzo szybki czas nalewania pozwala dokładnie kontrolować napar.

    Uwade kyusu

    Uwade no kyusu (上手の急須) 

    Dosłownie oznacza „ręczny czajniczek”, lub

    Dobin (土瓶)

    Dosłownie oznacza „glinianą butelkę”

    Ten kyusu ma kształt czajnika do herbaty z uchwytem nad korpusem. Ten uchwyt umieszczony na górze czajniczka nazywany jest uchwytem. Rozmiar tego typu japońskiego czajniczka jest ogólnie większy niż innych typów kyusu występujących w Japonii, jest bardzo praktyczny do serwowania wielu osobom.

    Dobin jest zalecany do herbat takich jak houjicha i bancha lub w sytuacjach, gdy masz wielu gości do obsłużenia.

    dobin kyusu

    Futanashi kyusu.

    W przypadku tego modelu zauważamy obecność bocznego uchwytu, ale brak pokrywy.

    Japoński filtr do czajniczków

    Kyusu z pewnością mają zintegrowany filtr, ale kilku różnych typów, więc o różnych właściwościach, w zależności od materiału, lokalizacji i siatki:

    Filtr Sasame lub Tou-ami

    Filtr ma szeroką powierzchnię i małe otwory. Wykonany jest z tej samej gliny co czajniczek i umieszczony jest u podstawy dzióbka. Ten rodzaj filtra jest wystarczająco szeroki, aby zapobiec zatykaniu się filtra przez liście i zapewnić ciągły przepływ herbaty.

    filtre sasame

    • Jeśli filtr ma postać połówki kuli z wypukłym otworem, mówi się, że jest to Debeso.
    • Jeśli otwory są wywiercone bezpośrednio wzdłuż wysokości ściany kyusu, filtr jest określany jako Do-ake
    • .

    • Filtr znajduje się powyżej wylewki (często spotykanej w houhin), mówi się o nim Tsukumo
    • .Filtr jest zintegrowany bezpośrednio z pokrywą Kyusu  (często spotykany w houhin), nazywa się Tenro
  • .h3 id=”subtitle-31803773″>Filtr Obi ami

    Filtr wykonany jest z drobnej siatki ze stali nierdzewnej, biegnącej wokół czajniczka

    filtre obi ami

    Filtre Ita ami

    Filtr wykonany jest z drobnej siatki ze stali nierdzewnej, okrągły, umieszczony tylko przed dzióbkiem czajniczka

    filtre ita ami

    Shiboridashi

    Jednym z najpopularniejszych japońskich czajniczków jest Shiboridashi i Hohin. Wiele osób nie zna różnicy między Shiboridashi i Hohin, więc oto małe wprowadzenie, które pomoże ci podjąć świadomą decyzję o zakupie.

    Czajniki Shiboridashi i Hohin pozwalają użytkownikom parzyć różne odmiany delikatnej herbaty (która wymaga niskiej temperatury parzenia) w zaledwie kilka minut i pić ją prosto z czajnika. Czajniczki te skutecznie parzą herbatę i przywracają jej najlepszy smak.

    Należy jednak wiedzieć, jak z nich korzystać, ponieważ mogą łatwo poparzyć dłonie.

    Ale przy odrobinie praktyki z pewnością będziesz w stanie opanować sztukę posługiwania się nimi bez obawy o poparzenie lub upuszczenie.

    Shiboridashi to mały czajniczek bez uchwytu lub rączki, używany do parzenia wysokiej jakości herbat Sencha lub Gyokuro.Ten japoński czajniczek ma szczeliny w pobliżu dziobka, które działają jak filtr, utrzymując liście herbaty w czajniczku podczas nalewania herbaty.


    W skrócie, oto kilka cech porównawczych z 2 typami czajniczków, które są do niego podobne: gaiwan (chiński czajniczek) i hohin (japoński kyusu):

    • Ma podobną konstrukcję do gaiwana, ale bardziej płaską
    • Ma wylewkę, czasami wyposażoną w podstawowe filtry typu „grabie”, które składają się z szorstkich linii zeskrobanych na wewnętrznej powierzchni<
    • W przeciwieństwie do Hohin, często nie ma zdefiniowanej obręczy na pokrywkę, więc musisz nauczyć się nim posługiwać, nie pozwalając na zsunięcie się pokrywki.
    • Nie posiada wbudowanego filtra w przeciwieństwie do Hohin. To pokrywka działa jak filtr, podobnie jak w przypadku gaiwana.

    Shiboridashi jest zatem bardzo pięknym i bardzo praktycznym japońskim czajniczkiem do delektowania się wyjątkowymi japońskimi herbatami. Można je znaleźć głównie w ceramice: kamionce lub porcelanie.

    Shiboridashi

    Chawan 

    W dziedzinie tradycyjnej japońskiej produkcji kamionki nie ma jednego kształtu, który miałby większą wartość niż miseczka chawan – jest to mała miseczka używana do przygotowywania herbaty matcha.

    Chawan Matcha

    Przez ponad sto lat ten uwielbiany gliniany kształt pozwalał garncarzom na badania nad produkcją idealnej miski do delektowania się herbatą matcha.

    Dwa elementy są bardzo ważne w przygotowaniu matchy: musisz mieć chawan lub miskę matchy, a także trzepaczkę do matchy, chasen.

    Ten chawan to miska z wysokimi przegrodami i wystarczająco szeroka, aby umożliwić chasenowi poruszanie się do tyłu i do przodu w celu ubijania matchy z energią. Chawan jest wysokiej jakości przedmiotem należącym do każdej japońskiej ceremonii parzenia herbaty i często jest to ręcznie wykonane rzemiosło które jest poszukiwane.

    Chawan, poetycka miseczka

    Chawan to znacznie więcej niż na pierwszy rzut oka. Mówimy również o dyskretnych subtelnościach, które uosabia, duszy, którą ujawnia i świecie, który twierdzi, że trzyma w naszych rękach. Do tego wszystkiego chawan z wdziękiem nawiązuje.

    W języku japońskim chawan jest również nazywany Tenmoku, podczas gdy w języku chińskim nazywa się Jian.

    Mimo, że ta miseczka została przeniesiona do Japonii z Chin, Japonia ma swoją własną, konwencjonalną metodę użytkowania Istnieje wiele różnych sposobów korzystania z chawan, nie tylko podczas picia herbaty. Można również użyć chawan do jedzenia ryżu lub makaronu, na przykład!

    Yunomi Chawan

    Chawan używany do picia herbaty. Najlepiej używać go do delikatnych herbat (zielonych, białych), parzonych w temperaturze około 60°C, ponieważ jest to miseczka bez uchwytu.

    Ponadto istnieją różnice między Matcha Chawan i Sencha Chawan, które są dwoma różnymi rodzajami filiżanek do dwóch różnych rodzajów herbaty.

    Chawan Meshi

    Chociaż ten chawan może być używany do picia herbaty matcha lub jakiejkolwiek innej herbaty, chawan jest również znany jako Meshi Chawan jako miska do picia ryżu.

    W Japonii etykieta nakazuje spożywanie posiłków za pomocą chawan trzymanego w lewej ręce

    Donburi Chawan

    Jest to gruba ceramiczna miska, która jest większa niż Meshi Chawan. Miska ma pokrywkę, która zatrzymuje aromat i chroni herbatę/jedzenie przed powietrzem.

    Japońska tradycja nakazuje, że jest ona używana bardziej do jedzenia. W tej dużej misce ryż jest przykryty dodatkiem. Istnieje wiele rodzajów donburi (z rybą, z tempurą…)

    Ramen Donburi

    Jest to duży chawan przeznaczony do jedzenia makaronu lub ramen.

    Ochazuke Chawan

    W tym chawan przygotowuje się herbatę, którą następnie zalewa się biały ryż. Obecnie solona śliwka i grillowany łosoś są podstawowymi dodatkami.

    Tamago Kake Gohan

    W tym chawan biały ryż jest przygotowywany z surowym jajkiem i sosem sojowym. Ta niezwykła miska jest głęboka, okrągła, ale ma czworokątny kształt.

    Yunomi

    .Kubek yunomi

    Yunomi (jap: 湯 の み) to szczególna forma ceramicznej (często kamionkowej lub porcelanowej) filiżanki. Ta japońska filiżanka ma kształt, który jest wyższy niż szeroki i ma ściętą lub obróconą stopkę. W przeciwieństwie do chawan używanego raczej podczas japońskiej ceremonii parzenia herbaty, yunomi jest przedmiotem codziennego użytku, przeznaczonym do picia herbaty w sposób bardziej nieformalny.

    Meoto Yunomi

    Można znaleźć yunomi „pary” (meoto oznacza „para małżeńska”). Meoto yunomi to para dwóch kubków ozdobionych tym samym motywem, w tych samych lub różnych kolorach, ale o nieco innych rozmiarach, a czasem kształtach. Większy kubek jest wtedy „mężem”, a mniejszy „żoną”.

    Japoński żeliwny czajniczek

    Możesz zobaczyć nasz kompletny artykuł na temat żeliwnego czajniczka. W międzyczasie, oto krótkie podsumowanie jego cech:

    Tetsubin

    Cast Iron Kettle

    Aby cieszyć się pięknem i wszystkimi zaletami żeliwa.
    Tetsubin to japoński czajnik żeliwny, którego podstawową funkcją jest podgrzewanie wody.

    Żeliwo ma doskonałe właściwości termiczne, w tym szybkie przenoszenie i długotrwałe zatrzymywanie ciepła.

    Kiedy woda się zagotuje, niewielka ilość żelaza zawartego w żeliwie będzie mogła mieszać się z wodą, tworząc interesujący wkład żelaza, szczególnie pod względem smaku.

    Jest to najlepsze narzędzie do parzenia herbat takich jak Kyobancha, o dużych liściach i w dużych ilościach.

    Nieszkliwiony żeliwny czajniczek zajmuje ważne miejsce w długiej japońskiej historii herbaty.

    Tetsubin

    Tetsubin Kyusu

    Enamelled Cast Iron Teapot

    Nowoczesna wersja starożytnego piękna.

    Czajniczek Kyusu Tetsubin lub Tetsu Kyusu jest podobny kształtem do tetsubin, choć często ma mniejszą pojemność. Z drugiej strony, ponieważ jest wykonany z emaliowanego żeliwa, nie może być używany do podgrzewania wody lub istnieje ryzyko uszkodzenia emalii w średnim lub długim okresie.

    Japoński żeliwny czajniczek jest bardzo popularny na Zachodzie, ponieważ jest często tańszy jednocześnie bardzo przypominając oryginalny japoński tetsubin.

    Najbardziej prestiżowymi producentami żeliwnych czajników w Japonii są Iwachu oraz Wazuqu

    théière en fonte Iwachu

    Czajniczek żeliwny Wazuqu

    .Należy pamiętać, że chociaż emaliowany japoński czajniczek żeliwny korzysta z doskonałych właściwości termicznych, emalia sprawia, że czajniczek jest pozbawiony pamięci i nieporowaty, co z pewnością zapobiega pojawianiu się rdzy (pod warunkiem, że wybrałeś wysokiej jakości emaliowany żeliwny czajniczek), ale także przenikaniu żelaza do wody, co w przypadku nieemaliowanego żeliwnego czajniczka wzbogaca wodę w żelazo.

    théière en fonte

    Japoński czajniczek do herbaty

     Japoński czajniczek do herbaty został zaprojektowany, przemyślany i opracowany na przestrzeni wieków, aby sublimować i w pełni cieszyć się zieloną herbatą.

    W czajniczku kyusu, shiboridashi lub żeliwnym można jednak parzyć dowolną herbatę. Należy jednak pamiętać o dostosowaniu temperatury wody do zaparzania.

    Wreszcie wiesz (prawie) wszystko o japońskim czajniczku!

  • Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *