5 powodów, dla których warto parzyć herbatę w gaiwanie

Gaiwan, co to jest?

Mały czajniczek chińskiego pochodzenia, gaiwan lub zhong, jak nazywa się go w regionie Kantonu, jest idealnym towarzyszem dla wszystkich miłośników herbaty. Jego tłumaczenie to „miska z pokrywką”: w rzeczywistości najczęściej składa się z filiżanki o pojemności od 80 do 200 ml, pokrywki i spodka.

Chociaż pierwsze gaiwany zostały opracowane w czasach dynastii Ming, mniej więcej w tym samym czasie co pierwsze czajniki, „miska z pokrywką” nigdy nie cieszyła się takim samym zainteresowaniem na całym świecie. Dziś bliskie powiązanie gaiwana z chińskimi herbatami nadaje mu egzotyczną reputację, która może onieśmielać nowych miłośników herbaty, ale w rzeczywistości jest to bardzo praktyczne narzędzie do codziennego przygotowywania i wymagającej degustacji. W szczególności jest idealny do delektowania się herbatą przygotowaną z gong fu cha.

Oto pięć powodów, dla których kochamy gaiwan i sądzimy, że ty też pokochasz!

Gaiwan celadon

 

1. Gaiwan: wszechstronne narzędzie

Gaiwan vs Yixing

.Wśród tradycyjnych chińskich narzędzi do parzenia herbaty, czajniki Yixing są często tymi, które przyciągają największą uwagę. Delikatne detale, bogata kolorystyka, rustykalne nieszkliwione tekstury i mnogość kształtów sprawiają, że tym małym czajniczkom nie można się oprzeć. Jednak szkliwiona powierzchnia, która jest podstawową cechą czajników Yixing sprawia, że są one porowate. Będą one wchłaniać część smaku parzonych w nich herbat, a czajniczki będą z czasem powoli „starzeć się”. Z tego powodu czajniczek musi być dedykowany jednemu stylowi herbaty, tak aby czajniczek wzmacniał smak herbaty, a nie go zmętniał.

Jaka herbata do gaiwana?

Gaiwany, z drugiej strony, mogą być używane do parzenia wszystkich rodzajów herbaty. Najbardziej odpowiednie są oczywiście herbaty liściaste, pełnoziarniste i takie, które nadają się do wielokrotnego zaparzania.

Ponieważ gaiwan jest generalnie wykonany z glazurowanej ceramiki (porcelana, porcelit, porcelanowe naczynia)./strong> (porcelana, kamionka) lub szkła, jego powierzchnia nie absorbuje żadnego smaku podczas parzenia. Chcesz dziś napić się pysznego pu-erh, a jutro delikatnej zielonej herbaty? Śmiało, i możesz mieć pewność, że żadne ziemiste pozostałości pu-erh nie zepsują tego rześkiego zielonego smaku. Dla miłośników chińskiej herbaty, gaiwan ułatwia smakowanie różnych stylów bez konieczności inwestowania w ogromną kolekcję tradycyjnych czajniczków.

2. Gaiwan pozwala podziwiać napar

Gaiwan vs czajniczek

szeroki otwór u góry.szeroki otwór u góry gaiwana ułatwia obserwowanie liści herbaty podczas parzenia, co jest kolejną zaletą dla każdego herbaciarza próbującego nowych herbat. Obserwowanie otwierających się i rozwijających liści to dobry sposób na ocenę siły naparu. Niezakłócony widok pozwala nam również łatwo dostosować czas parzenia i wydobyć to, co najlepsze z każdej herbaty, co jest zdecydowaną zaletą w porównaniu z wąskimi, zasłoniętymi otworami większości czajników.

Porcelanowy Gaiwan

Ponadto, dla gaiwanów z białej porcelanylub emaliowanej na biało wewnątrz, można zobaczyć nie tylko liście, ale także kolor naparu. Czy bardzo szybko ciemnieje? Czy liście są pocięte lub połamane? Chociaż te obserwacje nie zawsze odnoszą się do siły smaku, pomagają nam zrozumieć herbatę i ocenić jej jakość w porównaniu z podobnymi herbatami. Gdy degustujemy herbatę po raz pierwszy, lubimy używać białego szkliwionego gaiwana, aby uzyskać neutralny napar i wyraźne spojrzenie na liście.

3. Gaiwan pozwala kontrolować napar

Widoczność i kontrola temperatury

Gaiwany są często preferowane przez koneserów do przygotowywania kruchych lub „delikatnych” herbat, ponieważ oferują całkowitą kontrolę nad wszystkimi aspektami procesu parzenia. Oprócz lepszej widoczności, szeroki otwór umożliwia rozproszenie ciepła podczas parzenia lżejszych herbat./strong> lub może być przykryty pokrywką, aby utrzymać ciepło dla mocniejszych herbat.

Kubek z pokrywką

Najważniejsze jest wykorzystanie pokrywki do filtrowania liści pozwala na całkowitą i precyzyjną kontrolę prędkości nalewania. W przeciwieństwie do czajniczków, w których przepływ jest często ograniczony przez wąski otwór dziobka, gaiwan może całkowicie opróżnić się z naparu w zaledwie 5 sekund. Pozwala to uniknąć dalszego parzenia, gdy woda jest bieżąca i zapewnia, że napar zatrzyma się we właściwym momencie.

4. Gaiwan: estetyczny czajniczek

Chociaż gaiwan występuje w wielu różnych kształtach, podstawowy projekt to elegancka prostota. Prosta miska trzyma liście herbaty podczas parzenia, przykryte pokrywką. Zwykle dołączony jest spodek lub spodek, który może być używany do manipulowania miską, gdy jest gorąca. Niektóre typowe szczegóły projektu są zarówno praktyczne, jak i pełne wdzięku, takie jak typowy cienki, rozszerzony brzeg miski, który umożliwia płynne nalewanie herbaty bez kapania. Wszystko jest przemyślane w kształcie gaiwana, aby był praktyczny i estetyczny.

Sposób użycia gaiwana jest również bardzo estetyczny, co jest kolejnym powodem, dla którego są one powszechnie używane podczas spotkań herbacianych. Bez uchwytu i dziobka, gaiwan jest w rzeczywistości bardziej wyważony w dłoni niż czajniczek. Przy odrobinie wprawy, łatwo jest nalewać herbatę płynnie i naturalnie, co robi wrażenie na gościach.

5. Gaiwan: Łatwość użycia

Chociaż na pierwszy rzut oka wygląda na skomplikowany w użyciu, gaiwan jest w rzeczywistości dość prosty w użyciu. Duży otwór jest jeszcze większą zaletą, jeśli chodzi o wkładanie dużych liści herbaty i czyszczenie liści po zaparzeniu. Używanie pokrywki jako zaparzacza pozwala dostosować rozmiar otworu, aby odcedzić nawet małe liście herbaty, chociaż niektórzy użytkownicy gaiwanów używają również małego sitka na górze gaiwana (lub kubka), do którego wlewają herbatę, aby złapać wszelkie kawałki, które się prześlizgną.

Używanie gaiwana jest podobne do używania konwencjonalnego czajniczka. Zazwyczaj używa się od 2 do 7 gramów herbaty (od jednej do trzech łyżeczek), w zależności od pojemności gaiwana. Następnie należy napełnić go w 3/4 wodą. Następnie zakrywamy go pokrywką na czas trwania naparu (który jest dość krótki), po czym po prostu wlewamy napar do filiżanek lub dzbanka.

Jednym z najbardziej zniechęcających aspektów korzystania z gaiwana po raz pierwszy jest wiedza jak go trzymać podczas nalewania, ale w rzeczywistości istnieje kilka sposobów, aby to zrobić bez poparzenia palców. Podczas gdy większość doświadczonych użytkowników używa jednej ręki do trzymania gaiwana, można również użyć obu rąk, aby bezpiecznie trzymać go podczas nalewania. Wystarczy wsunąć palce pod płytkę, umieścić kciuki na przycisku pokrywki i przechylić gaiwan do siebie, aby nalać napar.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym dedykowanym artykułem, aby dowiedzieć się, jak korzystać z gaiwana. Ostrzegamy, poparzysz sobie palce raz lub dwa zanim opanujesz technikę!

Mimo swojego nieznanego kształtu, gaiwany mogą ułatwić parzenie na wiele sposobów.

Czy jesteś więc przekonany? Czy ty z kolei używasz gaiwana do codziennego parzenia? Daj nam znać w komentarzach poniżej!

Jesteś przekonany i poszukujesz gaiwana, aby rozpocząć tę wspaniałą nową przygodę? Przyjdź i odkryj nasz kolekcja gaiwan !

Gaiwan collection

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *