Gaiwan to miska lub kubek używany do zaparzania liści herbaty i/lub picia herbaty. Po raz pierwszy pojawił się w czasach dynastii Ming i od tego czasu niewiele się zmienił. Składa się z filiżanki, pokrywki i spodka.
Chińskie gaiwany są doskonałymi narzędziami do delektowania się herbatą, ale na początku mogą być trudne w użyciu. Postępując zgodnie z poniższymi wskazówkami, można nauczyć się techniki trzymania gaiwana i nalewania herbaty bez poparzenia palców.
UŻYWAJ GAIWANA BEZ PALENIA RĄK
Poparzenie rąk przy użyciu gaiwana to coś, co każdy miłośnik herbaty będzie musiał znieść. Ale warto, ponieważ te chińskie kubki są idealne do delektowania się herbatą w najlepszym wydaniu.
Jak korzystać z gaiwana?
Podnoszenie pokrywki
Podnosząc pokrywkę, możesz przytrzymać boki pokrętła kciukiem i środkowym palcem, podczas gdy palec wskazujący znajduje się na górze. Najlepszą praktyką jest unikanie dotykania powierzchni pokrywki, ponieważ może ona stać się gorąca, gdy w gaiwanie parzy się herbata.
Idealnie, powinieneś umieścić pokrywkę po jednej stronie spodka, aby zapobiec wchłanianiu przez nią zapachów ze stołu.
Dodaj gorącej wody
Po dodaniu odpowiedniej ilości liści, możesz wlać gorącą wodę do filiżanki okrężnym ruchem wzdłuż krawędzi. Pozwoli to na bardziej równomierne rozprowadzenie ciepła wewnątrz kubka, zapewniając lepszy napar. Następnie zamknij gaiwan.
Jeśli widzisz herbatę nad pokrywką, oznacza to, że wlałeś zbyt dużo wody do gaiwana. Należy unikać takiej sytuacji, ponieważ może to spowodować nagrzanie krawędzi gaiwana, co jest jedną z głównych przyczyn poparzenia.
Usuń nadmiar wody z gaiwana
Jeśli tak się stanie, możesz łatwo usunąć nadmiar wody, naciskając mocno przycisk pokrywki i kierując gaiwan na bok (lub wykonując małe okrężne ruchy), a tym samym rozlewając trochę herbaty na spodek.
Gdy herbata jest gotowa, można ją pić bezpośrednio z gaiwana lub przelać do filiżanki lub dzbanka.
Picie z gaiwana
Możesz trzymać spodek zamiast samej filiżanki (ponieważ filiżanka będzie dość gorąca).
Pozostaw niewielki otwór między pokrywką a filiżanką i pij trzymając pokrywkę za „przycisk”. Trzymanie pokrywki na kubku zapobiegnie przedostawaniu się parzącej pary z kubka na twarz, chyba że uważasz, że jest to dobra maseczka na twarz, na własne ryzyko 😉
Choć możliwe jest picie bezpośrednio z gaiwana, herbata będzie smakować lepiej i bardziej równomiernie (ze względu na ciągłe uwalnianie aromatu przez liście), jeśli przelejesz ją do dzbanka lub filiżanki.
Nalewanie herbaty z gaiwana
Najtrudniejszą częścią jest nalewanie herbaty z gaiwana.
Przesuń pokrywkę na bok, aby pozostawić niewielki otwór między pokrywką a gaiwanem. Szczelina ta powinna być wystarczająco duża, aby umożliwić prawidłowe odsączenie herbaty, ale wystarczająco mała, aby utrzymać liście w środku. Zapobiegnie to również wydostawaniu się gorącej pary z tyłu gaiwana, która mogłaby poparzyć dłonie.
Następnie przytrzymaj krawędzie kubka środkowym palcem i kciukiem, a następnie mocno dociśnij górną część pokrywki palcem wskazującym, aby zapewnić dobry chwyt. Teraz podnieś i nalej.
Nie pozwól, aby gaiwan tworzył ze stołem kąt większy niż 90 stopni (kąt prosty). Spowolni to tylko nalewanie, a woda może wypłynąć z lewej i prawej strony pokrywki i poparzyć dłonie.
Jeśli serwujesz kilka filiżanek herbaty, zaleca się, aby najpierw przelać herbatę do dzbanka. Jeśli przelejesz herbatę z dzbanka do kilku filiżanek, smak herbaty będzie taki sam w każdej filiżance. Jeśli natomiast przelejesz herbatę do filiżanek bezpośrednio z gaiwana, ponieważ liście stale uwalniają swój aromat wewnątrz gaiwana, pierwsza filiżanka herbaty będzie słodsza niż ostatnia.
Gaiwan z wbudowanym filtrem
Aby ułatwić serwowanie, istnieje wersja gaiwana z filtrem wbudowanym w wylewkę