Angielski czajniczek: Czas na herbatę w Downton Abbey

Angielski czajniczek, znasz go

.Niezależnie od tego, czy znajduje się w imponującej szklanej szafce z litego drewna Twojej babci, w muzeum, podczas wizyty w umeblowanym zamku, czy w popularnym angielskim serialu, takim jak Downton Abbey lub The Bridgerton Chronicle

Często zdobiony kwiatami i złoceniami, z białej porcelany lub srebra, o charakterystycznym kształcie, angielski czajniczek jest łatwo rozpoznawalny od dziesięcioleci. Ale czy angielski serwis do herbaty jest zdecydowanie kiczowaty, czy wręcz przeciwnie, wściekle modny?

Oto kilka odpowiedzi na to drażliwe pytanie i wiele innych:

Ile filiżanek herbaty dziennie wypijają Anglicy? Co to jest poranna herbata? Herbata o piątej? Popołudniowa herbata? Który angielski czajniczek powinienem wybrać? Dlaczego Anglicy dodają mleko do herbaty? Dlaczego Anglicy piją herbatę z podniesionym małym palcem? Jaka jest ulubiona herbata królowej Elżbiety II? Jak pić herbatę po angielsku?

Jesteś gotowy? Zanurz się w degustacji angielskiej herbaty w staroświecki sposób.

Angielska herbata, długa historia

Krótka historia angielskiej herbaty

Pierwszy transport herbaty na Zachód dotarł do Amsterdamu (Holandia) w 1606 roku. Anglicy mieli rzucić wyzwanie Holendrom w walce o dominację nad handlem produktami orientalnymi, tworząc kilka lat później Kompanię Wschodnioindyjską.

To właśnie Catherine de Bragance, żona króla Anglii Karola II, o której mówi się, że wprowadziła zwyczaj picia herbaty o każdej porze (a także marmolady!).
Początkowo spożywana na dworze, herbata szybko stała się wielkim popularnym sukcesem i do dziś pozostaje filarem brytyjskiego społeczeństwa.Dziś, podobnie jak w poprzednim stuleciu, herbatę pije się w Anglii z rodziną lub przyjaciółmi, a przede wszystkim przez cały dzień.

Herbata, znak społeczny i więź

Herbata w Anglii to coś więcej niż napój, to także znak społeczny. W kulturze angielskiej herbata jest również używana jako początek rozmowy (jaki jest lepszy sposób na przełamanie lodów niż filiżanka herbaty?) lub jako początek rozmowy (jaki jest lepszy sposób na przełamanie lodów niż filiżanka herbaty?).) lub przynieść pocieszenie, o czym świadczy zwrot „I’ll put the kettle on” (co oznacza „zamierzam włączyć czajnik”), który sam w sobie przynosi pocieszenie i komfort. 

Ile filiżanek herbaty dziennie wypijają Anglicy?

Według UK Tea & Infusions Association, Brytyjczycy piją 165 milionów filiżanek herbaty dziennie, czyli średnio 2,5 filiżanki na osobę dziennie, ponieważ Wielka Brytania ma około 64. 5 milionów mieszkańców.5 milionów mieszkańców.

Aby dowiedzieć się, czy angielski czajniczek jest nadal w modzie, wystarczy przestudiować zwyczaje naszych drogich angielskich sąsiadów. Krótko mówiąc, Anglicy piją herbatę przez cały dzień.

Pierwsza poranna herbata

Pierwsza filiżanka herbaty w ciągu dnia, często wypijana w łóżku z kilkoma ciasteczkami

Herbata śniadaniowa

Towarzyszy obfitemu śniadaniu

Five o’clock Tea lub Afternoon Tea

Prawdziwy rytuał, który narodził się w XIX wieku dzięki siódmej księżnej Bedford, o której mówi się, że wprowadziła go między obiadem, który był spożywany bardzo wcześnie, a kolacją, która była bardzo późno. Anna Maria Russell, księżna Bedford (1783-1857), była przyjaciółką królowej Wiktorii. Księżna nabrała zwyczaju delektowania się filiżanką herbaty i przekąską między godziną 3 a 4 po południu i stopniowo zapraszała swoich przyjaciół, aby do niej dołączyli. Rytuał ten odniósł wielki sukces, najpierw wśród wyższych sfer, a wkrótce dotarł aż do kręgów robotniczych.

Wokół Five o’clock Tea znajdziesz całą przytulną atmosferę herbaty w stylu angielskim i oczywiście odpowiednie naczynia: porcelanowy czajniczek, dzbanek na cukier, dzbanek na mleko, filiżanki i spodki, małe łyżeczki, naczynie na cytrynę, dwupoziomową tacę do układania wypieków (scones, ciasta, babeczki, tosty, …).)…

Chcesz stworzyć autentyczny Afternoon Tea w domu? Podążaj za przewodnikiem!

High Tea

Herbata pod koniec dnia, około godziny 18:00, która różni się od popołudniowej herbaty tym, że jest spożywana przy stole obiadowym, który może ostatecznie zastąpić. 

Picie angielskiej herbaty z angielskiego czajniczka

Oczywiście, Anglicy nie piją każdej z wielu filiżanek herbaty, używając do jej przygotowania zabytkowego angielskiego porcelanowego czajniczka. Z drugiej strony, angielskie zestawy do herbaty wracają do mody, w szczególności dzięki popularnym serialom telewizyjnym, takim jak „Downton Abbey” czy „The chronicle of Bridgerton„.

Downton Abbey

Downton Abbey, prestiżowy angielski zamek rodziny Crawley w Yorkshire, jest miejscem akcji niezwykle popularnego serialu Netflix. Powstała nawet książka na jego podstawie, aby przenieść Cię z powrotem w staroświecką atmosferę tego angielskiego rytuału: „Czas na herbatę w Downton Abbey: Podpłomyki, muffinki i inne słodkości dla angielskiego smaku

Tea Time at Downton Abbey

The Bridgerton Chronicle

The Bridgerton Chronicle to serial Netflixa zaadaptowany na podstawie bestsellerowych powieści Julii Quinn, którego akcja rozgrywa się w Londynie wyższych sfer w czasach angielskiej regencji XIX wieku. Opowiadając o przygodach dwóch rodzin, Bridgertonów i Featheringtonów, serial uaktualnia angielską ceremonię parzenia herbaty, a także związaną z nią zastawę stołową.

Regent Bridgerton Chronicle

Fot: Liam Daniel – Netflix – Urodzona w Gujanie aktorka Golda Rosheuvel w roli królowej Charlotty

Angielski imbryk: samotny czajniczek czy angielski zestaw do herbaty?

Wybór angielskiego czajniczka

Aby pić herbatę po angielsku, masz 2 opcje: sprawić, by czas picia herbaty był chwilą tylko dla Ciebie i zdecydować się na angielski samotny czajniczek, lub zdecydować się na przyjęcie herbaciane dla kilku gości dzięki wspaniałemu English Tea Service. Nie ma złego wyboru, każdy czajniczek nadaje się do typu degustacji, a wszystkie mają na celu zapewnienie przytulnej, spokojnej i pocieszającej chwili.

Nawet jeśli akcesoria z definicji nie są niezbędne, czyż piękny kwiecisty porcelanowy czajniczek, delikatna filiżanka z cienkiej porcelany, kilka smacznych ciastek i piękne stojaki na ciasta nie przyczyniają się do większego docenienia czasu na herbatę?

Angielski czajniczek w kwiaty

Nie będziemy kłamać, ikoną angielskiej herbaty jest nadal porcelanowy czajniczek w kwiaty. Możesz zdecydować się na tradycyjny lub bardziej współczesny kształt, na kwiaty w pastelowych lub jaskrawych kolorach, na czajniczek samotny, czajniczek do herbaty ziołowej, a nawet duży czajniczek na przyjęcie.

Nowoczesny angielski serwis do herbaty

Mogłoby się wydawać, że nowoczesny angielski serwis do herbaty musi mieć elegancki wygląd lub być ozdobiony współczesnym motywem graficznym. Cóż, dzięki odrodzeniu się wystroju w stylu vintage i mieszaniu gatunków, zabytkowy angielski serwis do herbaty z delikatnej, kwiecistej porcelany znajdzie swoje miejsce w nowoczesnym salonie.

Czajniczek Bone China

Bone China, lub porcelana z popiołu kostnego, jest rodzajem porcelany fosforowej składającej się z&.kaolinu, skalenia i kwarcu, a także minimum 30% rozdrobnionego popiołu kostnego (fosforanu wapna) używanego jako topnik. Pochodzący z Chin (stąd nazwa Bone China), ten rodzaj porcelany, drobniejszy i bardziej wyrafinowany niż ten znany w Europie w tamtym czasie, został przywieziony do Anglii, kiedy Vasco de Gama otworzył bramę do Indii, otwierając tym samym handel między Europą a Azją.

Bone China to najlepsza ceramika do delektowania się angielskimi herbatami, ponieważ jest neutralna, pozbawiona pamięci i wysoce odporna na plamy garbników i wysokie temperatury. 

Czajniki wyprodukowane w Anglii

Podczas gdy istnieją wspaniałe angielskie czajniki z porcelany Bone China wyprodukowane w Chinach, istnieją wspaniałe czajniki wyprodukowane w Anglii, z porcelany lub ceramiki, w tradycyjnym lub bardziej nowoczesnym stylu.Na przykład maison Royal Albert i jego kolekcje kwiatowych imbryków, lub dom Dunoon i jego fantastyczna współpraca z angielskimi projektantami, która daje początek oryginalnym czajniczkom, które są zarówno tradycyjne w kształcie, jak i zdecydowanie współczesne.

Dunoon teapot

Złote zasady angielskiej herbaty

Jak przygotować herbatę po angielsku?

Chociaż przysłowie „dzień bez herbaty to dzień bez radości” pochodzi z Chin, Brytyjczycy stosują je co do joty. Chociaż przygotowanie angielskiej herbaty jest dość proste, zwłaszcza że herbata jest bardzo często prezentowana w torebkach, istnieją pewne błędy, których należy unikać, i całkowicie wskazane jest dodanie do tego procesu odrobiny brytyjskiego wyrafinowania. Ponieważ herbata jest najczęściej spożywanym napojem na świecie – zaraz po wodzie – zgodzisz się, że należy jej się szacunek, na jaki zasługuje.

Ten sposób przygotowania jest odpowiedni dla angielskich rodzajów herbaty i nie jest zalecany do parzenia innych herbat, takich jak japońska zielona herbata lub chińskie herbaty. Angielska herbata jest przygotowywana zgodnie z pięcioma złotymi zasadami:

  • Podpal czajniczek (podgrzewa liście i uwalnia ich aromat). Dotyczy to tylko porcelanowych lub szklanych czajniczków, ponieważ inne rodzaje ceramicznych czajniczków są mniej odporne na szok termiczny i będą musiały być najpierw ogrzane gorącą wodą przed zaparzeniem.
  • wsyp łyżeczkę herbaty na filiżankę (+1 na czajniczek) lub odpowiednią liczbę torebek herbaty do czajniczka
  • zalej liście gotującą się wodą (około 90°C), nigdy wrzącą,
  • pozostaw do zaparzenia na trzy do pięciu minut,
  • wymieszaj i podawaj

Jak pić herbatę po angielsku?

  • Usiądź, a następnie rozłóż serwetkę na kolanach.
  • Jeśli musisz odejść, zostaw serwetkę na krześle, aby zasygnalizować, że wrócisz.
  • Przygotuj filiżankę: najpierw cukier (opcjonalnie) następnie po cukrze plasterek cytryny (opcjonalnie), potem herbata i na końcu mleko (chyba, że jesteś jednym z tych, którzy wlewają mleko przed herbatą, ale nie bierzemy tego na siebie).
  • Nigdy nie zostawiaj łyżeczki w filiżance, odłóż ją za filiżankę.
  • Kiedy pijesz herbatę, spójrz na nią.
  • Jeśli uchwyt kubka jest wąski, przytrzymaj go kciukiem i palcem wskazującym oraz użyj palca środkowego jako podpórki; jeśli uchwyt kubka jest szeroki, umieść kciuk na górze, a palec wskazujący wewnątrz uchwytu oraz użyj palca środkowego jako podpórki.
The Tea Hour - Albert Lynch
The Tea Hour – Albert Lynch

    Czy należy dolewać mleka do herbaty?

    Anglik powiedziałby, że tak, ponieważ filiżanka herbaty bez mleka jest jak Anglia bez herbaty – to kompletny absurd. 98% Anglików dodaje mleko do herbaty. Ilość dodawanego mleka zależy od indywidualnych upodobań, ale ogólnie przyjmuje się, że nie powinno się dodawać więcej niż 20% mleka do filiżanki („Nigdy nie ufaj napojowi tak czystemu jak porcelana w twojej filiżance”). Możesz zacząć od dodania tylko odrobiny mleka i dostosowywać je podczas kolejnych degustacji.

    Nauka zaprzecza jednak naszym angielskim przyjaciołom, ponieważ powinieneś wiedzieć, że dodanie mleka niweluje korzyści sercowo-naczyniowe herbaty. Tak więc, mimo że mleko łagodzi gorycz garbników herbaty i zmniejsza wchłanianie glinu zawartego w liściach (poprzez swoje podstawowe właściwości), dodanie mleka zneutralizowałoby działanie przeciwutleniaczy herbaty. Szkoda…

    Dlaczego Brytyjczycy dodają mleko do herbaty?

    Jeśli zdecydujesz się dodać mleko do swojej herbaty, następujące pytanie pozostaje niezwykle dyskutowane w Wielkiej Brytanii: czy powinieneś dodać mleko najpierw, czy po herbacie.

    Niektórzy uważają, że przed dodaniem mleka należy upewnić się, że herbata prawidłowo zaparzyła się w wodzie, inni zaś twierdzą, że ZAWSZE należy dodawać mleko jako pierwsze. Nie będziemy opowiadać się po żadnej ze stron w tej drażliwej kwestii, której narodziny sięgają czasów, gdy herbata zaczęła być popularna w Anglii.

    Ponieważ musi być podawana bardzo gorąca, herbata często powodowała szok termiczny w porcelanowych filiżankach, które mogły pękać. Garbniki zawarte w herbacie również plamiły naczynia podczas parzenia. Aby zachować naczynia w dobrym stanie, zaczęto podawać do herbaty mleko, aby ją schłodzić i zmiękczyć. W bardziej uprzywilejowanych kręgach mleko dodawano po podaniu herbaty, ponieważ częsta wymiana naczyń nie stanowiła problemu, a ludzie mogli sobie pozwolić na serwowanie dużych filiżanek herbaty (produktu luksusowego) z „chmurką mleka”. W skromniejszych kręgach zamiast tego przygotowywano filiżankę mleka, do której następnie dodawano odrobinę herbaty.

    Dlaczego Anglicy kiwną palcem pijąc herbatę?

    To wypaczenie starożytnej zasady etykiety. Ten znak wyrafinowania sięga średniowiecza, kiedy wszyscy nadal jedli palcami. Jedzenie wszystkimi pięcioma palcami było oznaką złych manier, ponieważ lordowie na wielkich bankietach woleli zachować 2 palce suche, aby pomóc sobie w przyprawach i przyprawach (rzadkich i drogich) bez plamienia ich tłuszczem lub sosem. Dlatego też używali tylko 3 palców do jedzenia i wybierali podnoszenie małego palca zamiast pozostałych ze względów praktycznych. Ta zasada etykiety wśród szlachty była kontynuowana po pojawieniu się sztućców w renesansie.

    Dlatego podnoszenie małego palca wysoko podczas picia herbaty w angielskim stylu jest złym pomysłem, którego nie należy stosować w obawie przed urażeniem angielskich gospodarzy!

    Herbata w torebkach czy sypana?

    Angielska herbata występuje w postaci sypanej lub w torebkach, a dla Brytyjczyków torebka pozostaje szlachetnym elementem degustacji, dlatego angielski czajniczek często nie ma wbudowanego filtra. Używając herbaty sypanej w angielskim czajniczku bez filtra, można użyć małego sitka do herbaty nad filiżanką.

    Jaki jest idealny dodatek do filiżanki angielskiej herbaty?

    Dla Anglików herbatniki zostały wynalezione wyłącznie w celu zanurzenia ich w herbacie. Każdy herbatnik ma swój smak znacznie wzmocniony przez zanurzenie go na chwilę w filiżance świeżo zaparzonej herbaty.Bądź ostrożny, nie dłużej niż 3 sekundy, w przeciwnym razie ryzykujesz, że herbatnik rozpadnie się i żałośnie opadnie na dno filiżanki.

    Doskonałym akompaniamentem będzie również ładny kawałek ciasta oczywiście w towarzystwie ogromnego scone, małego bochenka chleba (lub ciasta, jeśli jest słodkie) szkockiego pochodzenia, obficie pokrytego warstwą gęstej świeżej śmietany, zwieńczonej cienką warstwą dżemu owocowego, aby pozostać Brytyjczykiem do szpiku kości.

    Jeśli do herbaty podano słodkie i wytrawne przysmaki, należy tradycyjnie przejść od wytrawnych do słodkich  (małe kanapki, podpłomyki, a następnie ciastka). Jeśli podpłomyki zostały podane na ciepło, możesz zacząć od nich bez popełniania zbrodni lèse-majesté. Podpłomyki je się palcami, po przecięciu ich wzdłuż na pół (najlepiej ręcznie). Herbata to poważna sprawa!

    Afternoon Tea

      Jaka jest ulubiona herbata królowej Elżbiety II?

      Oczywiście, jak można sobie wyobrazić, zwyczaje Elżbiety II są bardzo poufne…. Wszystko, co ma związek z brytyjską rodziną królewską podlega ścisłym zasadom poufności, nawet jeśli chodzi o gust królowej Elżbiety co do herbaty.

      Stephen Twining, jeden z dyrektorów marki Twinings Tea, oficjalnego dostawcy herbaty dla Elżbiety II i rodziny królewskiej od 1837 roku, udzielił wywiadu magazynowi „The Times”.nbsp;magazynowi Town and Country, w którym zgodził się ujawnić, w jaki sposób królowa Elżbieta lubi przygotowywać herbatę (oczywiście nie ujawniając jej ulubionego rodzaju herbaty).

      Dla Stephena Twininga „jest to najpierw napełnienie czajniczka wodą, podgrzanie go i całkowite opróżnienie. Następnie ponownie napełniamy go zimną wodą i doprowadzamy całość do wrzenia. Gdy woda się podgrzeje, wlej ją do kubka lub filiżanki, w której wcześniej umieściłeś torebkę herbaty”. „Czarna herbata powinna parzyć się przez pełne cztery minuty”, wyjaśnia. Ostrzega jednak:  „Jeśli chodzi o herbatę, ważne jest, aby pamiętać, że kolor nie jest smakiem.”

      Jeśli chodzi o królową Elżbietę, plotka głosi, że szczególnie lubi herbatę Earl Grey, mieszankę czarnej herbaty aromatyzowanej bergamotką.

      W 2018 roku magazyn  Taste of Home donosił, że królowa cieszyłaby się gorącą filiżanką herbaty rano, z odrobiną mleka i bez cukru. Następnie drugą filiżankę Earl Grey po południu. Inne plotki wskazują, że czasami zmienia swoje przyzwyczajenia i wybiera herbatę Darjeeling w towarzystwie słodyczy, lub że dodaje trochę „fałszywego cukru” do herbaty. Tajemnica pozostaje tajemnicą…

      Teraz wiesz (prawie) wszystko!

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *