Na każdą okazję, aby dać piękny prezent: Boże Narodzenie, urodziny, Walentynki, ślub, zaręczyny, ukończenie szkoły, Dzień Matki, Dzień Ojca, … Coraz więcej osób szuka trwałego, użytecznego i znaczącego prezentu. Oto dlaczego żeliwny czajniczek jest dobrym pomysłem!
Dawanie znaczącego prezentu
Kiedy dajesz prezent, chcesz, aby odbiorca go zapamiętał, aby za każdym razem, gdy go użyje lub zobaczy, powiedział sobie: „naprawdę dał mi wspaniały prezent tego dnia”. Tak, nawet jeśli jesteś skromny, kiedy dajesz prezent, chcesz, aby się podobał, to tylko człowiek! Aby to osiągnąć, potrzebujesz tylko jednej rzeczy: aby Twój prezent miał znaczenie dla osoby, której go dajesz.
Z pewnością podarowanie czajnika komuś, kto nie pije herbaty, nie jest dobrym pomysłem, a jeśli chcesz go nawrócić, lepiej zacząć od tańszego czajnika, takiego jak szklany czajniczek lub taki, który może być również używany jako ekspres do kawy, jak czajniczek z tłokiem.
Ale podarować bibelot, który po kilku tygodniach się zepsuje lub przestanie działać, podarować przedmiot, o którym wiadomo, że będzie mało lub źle używany, podarować modny gadżet, który został wyprodukowany miliony razy i za rok będzie niemodny…. Nie, oczywiście, że nie!
Żeliwny czajniczek JEST prezentem, który ma sens.
Bo jest trwały, użyteczny, piękny, ponadczasowy i pozwala przygotować zdrowy, smaczny napój bez konieczności wymiany baterii co miesiąc.
Ponieważ pozwala zmniejszyć zużycie torebek herbaty, napojów w plastikowych butelkach, puszek po napojach gazowanych i innych napojów przemysłowych.
Wybierając wysokiej jakości żeliwny czajniczek
Oczywiście, aby prezent był jeszcze bardziej znaczący, musisz wybrać wysokiej jakości żeliwny czajniczek. Istnieje szeroka gama żeliwnych czajników na każdą kieszeń, a co za tym idzie, o bardzo różnej jakości. Czystsze żeliwo, trwalsze szkliwo wolne od fluoru, proces produkcji zapewniający naturalną ochronę przed rdzą… Jak to często bywa, dostajesz to, za co płacisz!
Jeśli chcesz, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem „Czajniki żeliwne: WSZYSTKO, co musisz wiedzieć przed zakupem”.
Nasza rada, aby uniknąć popełnienia błędu, wybierz żeliwny czajniczek produkcji japońskiej, taki jak Iwachu Cast Iron Teapot, Oiharu, lub Wazuqu.
Ekologiczny pomysł na prezent
Żeliwny czajniczek Wazuqu: żeliwny czajniczek z recyklingu!
Wybrałeś na prezent żeliwny czajniczek japońskiej produkcji, to doskonały wybór. A gdybyś poszedł o krok dalej, wybierając ekologiczny żeliwny czajniczek ?
Nasza kolekcja czajniczków Wazuqu została wyprodukowana przez firmę Kikuchi Hojudo. Firma ta została założona w 1604 roku i jest obecnie prowadzona przez 15 pokolenie tej samej rodziny. Żeliwo „Wa-zuqu” jest typowym japońskim żeliwem, rzadkim i o dużej czystości. W porównaniu z masowymi metodami produkcji, żeliwne czajniki Wazuqu nie generują praktycznie żadnych odpadów przemysłowych. Co więcej, żeliwo używane przez tę japońską odlewnię składa się w 70% z materiałów pochodzących z recyklingu, gwarantując jednocześnie jakość identyczną z jakością czajnika wykonanego z nowych surowców. Wreszcie, opakowanie czajniczków Wazuqu wykonane jest z przetworzonych odpadów pochodzących z przetwarzania mąki pszennej.
Podaruj prezent, który przetrwa
Żeliwo to solidny, trwały materiał, który łatwo utrzymać w czystości. Przedmiot, który był wytwarzany i używany przez kilkaset lat, żeliwny czajniczek jest narzędziem przeznaczonym do przetrwania próby czasu.
Jeśli jesteś zainteresowany żeliwnymi czajniczkami, szybko usłyszysz o żeliwie Nambu lub Nambu tetsubin. Żeliwo Nambu powstało w Japonii w okresie Edo (1615-1868) w regionie kontrolowanym przez Nambu Han, obszarze skupionym wokół Morioka. Wyroby żelazne Nambu rozwinęły się z produkcji czajników do herbaty. Wyroby żelazne produkowane w kilku innych regionach są również określane jako wyroby żelazne Nambu, w tym Mizusawa i dzisiejsza prefektura Iwate.
Prefektura Iwate jest bogata w rudę żelaza i inne surowce wykorzystywane w produkcji wyrobów żelaznych, a także produkuje znaczne ilości farby, węgla drzewnego i gliny. Region ten korzystał z ochrony Han Nambu. Wszystkie te czynniki zapewniły temu regionowi żyzne środowisko dla rozwoju produkcji wyrobów żelaznych i do dziś jest on znany z wyrobów żelaznych Nambu.
Prezent w postaci przedmiotu sztuki
Żeliwny imbryk: prawdziwy przedmiot sztuki:
Niezależnie od tego, czy chodzi o proces tworzenia japońskich żeliwnych czajników powierzony rzemieślnikom, którzy posiadają ten tytuł po ponad 10 latach szkolenia, czy też o gotowy produkt, żeliwny czajniczek zanurza cię w świecie sztuki.
Oto zdjęcia przedstawiające proces produkcji żeliwnego czajnika Wazuqu:
Produkcja żeliwnych imbryków przebiega w następujących etapach:
- Projekt czajniczka
- Produkcja drewnianych form
- Produkcja wylewek i pokrywek
- ./li>
- Produkcja form do nalewania
- Odlewanie i nalewanie
- Usuwanie i piaskowanie
- .Ewentualne nałożenie emalii na wewnętrzną powierzchnię czajnika (chyba że jest to żeliwny czajniczek do użytku bezpośrednio na źródle ciepła, w którym to przypadku żeliwo nie będzie emaliowane)
- Możliwe nałożenie kolorów
- Montaż uchwytu.
Projektowanie żeliwnego imbryka
Pierwszym krokiem w produkcji żeliwnych naczyń jest określenie kształtu i cech dekoracyjnych czajnika (tetsubin, nieszkliwione żeliwo) lub imbryka (emaliowane żeliwo). Ogólnie rzecz biorąc, pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, czy zamierzasz użyć tradycyjnych kształtów i wzorów, czy też stworzyć oryginalną kreację. Należy wziąć pod uwagę wszystkie następujące elementy: ogólny projekt, rozmiar ustnika, kształt wylewki, projekt pokrywki, kształt i wygląd gałki oraz kolory dzbanka. Po określeniu wszystkich tych cech, projekt jest rysowany na papierze z zachowaniem odpowiednich proporcji.
Wykonanie drewnianej formy
Po wykonaniu szkicu kompozycji, wykonywany jest przekrój i wykorzystywany do produkcji drewnianej formy, która służy jako forma odlewnicza. Formy wymagają około trzech sekcji: górnej połowy korpusu garnka, dolnej połowy korpusu garnka i pokrywki. Drewniane formy są tak nazywane, ponieważ pierwotnie były wykonane z drewna; jednak obecnie są one powszechnie tworzone z żeliwa o grubości 1,5 mm.
Wykonanie dzióbka i pokrywki żeliwnego czajnika
Dla części dołączonych do żeliwnego czajnika (dziobek, pokrętło i pierścienie łączące uchwyt z korpusem czajnika), należy wykonać dodatkową formę dla każdego z tych elementów. Istnieje wiele możliwości kształtu gałki na pokrywce, w tym kwiat śliwy, chryzantema, kamień szlachetny itp. Niektórzy odlewnicy mogą wprowadzić własne kreacje, takie jak koń, krowa lub motyl. W przypadku pierścionków, kształty mogą obejmować odległe góry, a nawet diabelskie twarze.
Wykonanie formy odlewniczej
Po zakończeniu skrobania tokarskiego, tworzona jest forma odlewnicza. Ten proces skrobania na tokarce nazywany jest w Japonii „wyciąganiem formy”. Podczas tego wstępnego procesu skrobania, dzióbek czajnika, pierścienie i inne przedmioty są umieszczane w odpowiednich pozycjach. Następnie do skrobania używa się stosunkowo drobnego piasku zmieszanego z gliną. Drobny piasek przypominający surowy jedwab jest następnie używany do ostatecznego dostosowania formy.
Kiedy skrobanie jest zakończone, ale forma piaskowa nie jest jeszcze całkowicie sucha, konieczne jest rozpoczęcie tworzenia projektu. Niektóre projekty, takie jak słynne arare, wymagają użycia metalowego narzędzia do grawerowania. Pracownicy starannie drukują motywy, jeden po drugim. Dla jednego żeliwnego czajnika arare trzeba wykonać około 2000 oznaczeń. W przypadku innych modeli, wstępny szkic wzoru może być przymocowany do formy piaskowej, zanim modele zostaną wygrawerowane.
Rdzeń jest również produkowany w tym czasie. Rdzeń został wyprodukowany w taki sam sposób jak forma odlewnicza. Drewniana forma rdzenia jest z kolei skrobana w celu wytworzenia formy piaskowej. Formierze zazwyczaj dzielili górną i dolną sekcję na dwie formy odlewnicze. Po wyprodukowaniu form piaskowych, wnętrze wypełnia się piaskiem, a do połączenia górnej i dolnej części używa się glinianego płynu. Po wyschnięciu na słońcu rdzeń jest usuwany. Wreszcie, po wyschnięciu formy odlewniczej, jest ona wypalana w ogniu z węgla drzewnego, aby zakończyć produkcję formy.
Odlewanie i zalewanie żeliwa
Gdy forma odlewnicza jest kompletna, górna i dolna połówka są łączone, a rdzeń jest umieszczany w środku. W formie do odlewania, podstawa żeliwnego garnka jest skierowana ku górze, a ogólny stan formy jest odwrócony. Podobnie, podstawa rdzenia jest skierowana ku górze. Dwa lub trzy małe arkusze żelaza lub innych kawałków metalu są umieszczane między podstawą rdzenia a formą odlewniczą, aby zapobiec jej unoszeniu się podczas odlewania. Po zmontowaniu formy, piec jest podgrzewany do temperatury 1400-1500 stopni Celsjusza, aby stopić żelazo przed wlaniem go do formy czajnika.
Wykończenie żeliwnego czajnika: Wyjmowanie i piaskowanie
Po zakończeniu zalewania i ostygnięciu formy można ją rozbić, aby wyjąć gotowy produkt. Następnie można przeprowadzić piaskowanie, które zasadniczo polega na użyciu metalowego kilofa do rozbicia rdzenia i innych przymocowanych części. Kawałki żelaza mogą wystawać w obszarach łączących górną i dolną formę odlewniczą. Są one usuwane poprzez delikatne stukanie w garnek lub przy użyciu narzędzia do szlifowania.
Następnie nowo wykonany żeliwny czajnik jest umieszczany w piecu na węgiel drzewny w temperaturze od 800 do 1000 stopni w celu wypalenia. Celem tego etapu jest spowodowanie, aby żeliwny czajnik utworzył błonę zakwaszonej skóry, która w naturalny sposób zapobiega pojawianiu się rdzy. Mówi się, że technika ta została wynaleziona przez słynnego odlewnika Nambu, Arisaka Goemon. Żeliwo, które jest bogate w żelazo, jest zwykle podatne na rdzę (chūtetsu, 鋳鉄). Jednak w przypadku japońskich czajników żeliwnych, dzięki wypalaniu w temperaturze 800°C i zastosowaniu specjalnej techniki Kamayaki, żelazo jest utleniane i „aktywowane”, otrzymując w ten sposób naturalną ochronę przed rdzą.
Bezpośredni kontakt z płomieniem węgla drzewnego może spowodować czernienie zewnętrznej części czajnika. Jeśli tak się stanie, do czyszczenia używa się szczotki.
Możliwe emaliowanie, barwienie i mocowanie uchwytu czajnika
Po sprawdzeniu szczelności świeżo wykonanego żeliwnego czajnika można nałożyć kolor na zewnątrz i ewentualnie emalię wewnątrz. Żeliwny czajniczek umieszcza się w piekarniku w temperaturze 200 stopni, a następnie nakłada się farbę i gęsty likier herbaciany jako barwnik.
Jeśli chodzi o uchwyt czajnika, niektóre są wykonane ręcznie i wymagają pracy innego rzemieślnika. Często rączka jest wykonywana poprzez młotkowanie kawałka blachy w celu uformowania okrągłych pasków. Gdy uchwyt zostanie stworzony i przymocowany do żeliwnego czajnika, proces produkcji jest zakończony.
Prezent na całe życie
Jak opisano powyżej, proces produkcji ręcznie robionych żeliwnych czajników do herbaty jest niezwykle szczegółowy. Obejmuje on ponad 60 etapów. Każdy szczegół musi być wykonany z najwyższą starannością, nie pozostawiając miejsca na błędy. Przejście od wstępnego szkicu do gotowego elementu zajmuje co najmniej dwa miesiące. Droga do zostania profesjonalnym casterem zajmuje wiele lat. Zostanie mistrzem kamu, którego imię grawerowane jest na żeliwnych naczyniach, jest oczywiście jeszcze trudniejsze. Bez nagromadzenia doświadczenia i ciężkiej pracy trudno jest zdobyć uznanie. Ten rodzaj tradycyjnej metody produkcji różni się od mechanicznej produkcji na dużą skalę. Umiejętności odlewnika są widoczne na każdym etapie procesu produkcyjnego. Każdy ślad pozostawiony przez proces produkcji zdradza jego przeznaczenie.
Warto jednak wspomnieć, że czajniki żeliwne wykonane ręcznie tradycyjnymi technikami często posiadają drobne defekty. Przykładowo, w miejscu styku rdzenia z czajnikiem często pojawiają się drobne defekty odlewnicze. W rezultacie w warsztatach odlewniczych przekazano japońskie wyrażenie, które tłumaczy się mniej więcej jako „sześć nienaruszonych”. Oznacza to, że nawet jeśli kompletny żelazny czajniczek ma sześć wad, nie można go uznać za wadliwy i nadal można go używać. Możemy z tego wywnioskować, że nie jest łatwo wyprodukować czajniczek bez najmniejszej wady. Wymaga to najwyższej staranności na każdym etapie.
Procedura produkcji daje nam również jasne zrozumienie podstawowych cech ręcznie robionych czajników. Jednak każdy warsztat ma swoje własne techniki produkcji, a każdy odlewnik ma swoje własne metody formowania, co utrudnia przedstawienie ogólników. W przypadku czajników wykonanych przy użyciu metod opisanych powyżej powinniśmy jednak być w stanie niejasno rozróżnić ślady pozostawione na styku górnej i dolnej formy. Na dnie dzbanka powinniśmy być w stanie zobaczyć, gdzie zostało odlane żelazo, a także ślady pozostawione przez żelazo lub inne metalowe elementy użyte do utrzymania rdzenia na miejscu.
Każdy żeliwny czajniczek wyraża swój język na różne sposoby, opowiadając historię technik i kunsztu odlewnika.
Żeliwny czajniczek: ponadczasowy prezent
Używanie japońskich żeliwnych czajniczków do parzenia herbaty stało się w ostatnich latach niezwykle modne wśród herbaciarzy, podobnie jak tetsubin, żeliwny czajniczek, który można obecnie zobaczyć na wielu degustacjach herbaty i wystawach ceremonii parzenia herbaty. Czajniki te stały się nieodzowną częścią nowoczesnej kultury herbaty, w której przyjmuje się, że używanie tych tradycyjnych czajników do parzenia herbaty poprawia zarówno kolor, jak i smak herbaty. Niezależnie od tego, czy jest to prawda, czy fałsz, antyczna jakość, która z czasem wynika z połączenia tekstury i wzoru z rdzą w dobrze utrzymanym tetsubinie, jest naprawdę urzekająca.
Żeliwne czajniki są najbardziej ukochanymi ze wszystkich żeliwnych naczyń. Chociaż ich produkcja opiera się na tradycyjnych metodach, przyjęto również nowe techniki, aby ewoluować wraz z duchem czasu. To nie tylko praktyczny przedmiot, ale także forma sztuki. Dzieło wysokiej jakości, przyjemne dla oka i wytrzymujące próbę czasu.
Dostępny w tradycyjnej wersji w stylu antycznym lub w nowoczesnej emaliowanej czarnej lub kolorowej wersji, żeliwny czajniczek będzie pasował do każdego rodzaju wnętrza.
Oto kilka propozycji:
Vintage Cast Iron Teapot
Często w kolorze złotobrązowym, czarno-złotym lub zielono-złotym, żeliwny czajniczek w stylu vintage pasuje do wszystkich stylów wnętrz. Stonowany i elegancki lub raczej żywiołowy i ruchliwy, oczywiście w stylu japońskim, ale także skandynawskim, niezależnie od wystroju, żeliwny czajniczek w stylu antycznym, nawet jeśli jest zupełnie nowy, znajdzie swoje miejsce.
W każdym razie, nie chowaj go w szafce, ale zamiast tego daj mu dumne miejsce na półce lub na środku stołu, gdy nie jest używany.
Kolorowy żeliwny czajniczek
W Azji każdy kolor ma swoje znaczenie. Jednak niektóre kolory są bardziej rozpowszechnione niż inne i mają silne znaczenie. Pięć najsilniejszych kolorów to czerwony, żółty, zielony, niebieski i biały. Reprezentują one zarówno żywioły, jak i pory roku, a nawet miejsca lub punkty kardynalne.
Na przykład żółty będzie kojarzony z żywiołem ziemi i będzie reprezentował środek i koniec lata. Czerwony będzie związany oczywiście z ogniem, południem i latem. Niebieski natomiast będzie symbolizował żywioł wody, sezon zimowy i północny punkt kardynalny. Zieleń kojarzy się z drewnem, wiosną i wschodem. Wreszcie biel kojarzy się z żywiołem metalu, porą jesienną i zachodem. Czy to na wschodzie, czy na zachodzie, niskie temperatury nadają zimowym krajobrazom niebieskawy odcień.Wiosną widzimy eksplozję koloru zielonego i oczywiście ogniste lato będzie czerwone. Proste, prawda?
Czerwony czajniczek żeliwny
Niezbędnik, jeśli chodzi o piękne prezenty – czerwony czajniczek żeliwny! Symbol radości, powodzenia i szczęścia w miłości, czerwień jest używana we wszystkich wielkich azjatyckich ceremoniach, szczególnie w Chinach.
Długotrwały prezent dla kobiet
To raczej kobiety są uwodzone czerwonym kolorem żeliwnych czajników. Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zakochał się w jednym z nich, jeśli jesteś mężczyzną!
Japoński czerwony żeliwny czajniczek
Piękny czerwony kolor jest trudny do zdobycia i zdecydowanie radzimy wybrać japoński czerwony żeliwny czajniczek, aby podarować wysokiej jakości, trwały prezent.
Urzekający ciemnoczerwony lub nowoczesny jaskrawoczerwony, czerwony japoński żeliwny czajniczek przyciąga wzrok. Warto wiedzieć, że kolor żeliwnych czajników zmienia się wraz z upływem czasu. Jest to normalne i naturalne zjawisko; żeliwny czajniczek „patynuje”, ciemnieje, a ta wyjątkowa patyna jest oznaką jego autentyczności i długowieczności.
Przykład: żeliwny czajniczek Iwachu Wave
Blue Cast Iron Teapot.
Zrównoważony prezent dla mężczyzn
Można by zapytać o banał? Być może. Ale to właśnie mężczyźni najczęściej sięgają po niebieski żeliwny czajniczek, zwłaszcza jeśli ma on piękny, głęboki niebieski kolor. Niektóre nas hipnotyzują, inne wzruszają, jeszcze inne uspokajają, ale niebieskie żeliwne czajniki nikogo nie pozostawiają obojętnym.
Przykład: Wazuqu Wabi Cast Iron Teapot
Czajniczek żeliwny turkusowy
Musieliśmy przedstawić Ci ten wyjątkowy niebieski, turkusowy kolor! Turkusowy żeliwny czajniczek jest idealny dla tych, którzy kochają nowoczesność. Pełen witalności, wprawi odbiorcę w dobry nastrój, gdy tylko na niego spojrzy!
Przykład: żeliwny czajniczek Iwachu Papillon
Zielone żeliwne czajniczki
Aaaah, zielony żeliwny czajniczek! Niezależnie od tego, czy jest to zieleń jabłkowa, zieleń leśna, czy elegancka zieleń i złoto w stylu vintage, zielony żeliwny czajniczek z pewnością sprawi, że każdemu serce zabije mocniej.
Zrównoważony, przyjazny dla środowiska prezent
Od koloru kojarzonego z naturą, ekologią i chlorofilem, dzięki któremu wszyscy oddychamy, lub od jego długowieczności, która pasuje do ekologicznie odpowiedzialnego podejścia do rozwoju, zielony żeliwny czajniczek jest doskonałym wyborem na zrównoważony, przyjazny dla środowiska prezent.
Przykład: żeliwny czajniczek Oiharu Nambin
Czajniczek żeliwny biały
Podczas gdy w Azji kolor biały jest kolorem żałoby, na Zachodzie jest symbolem czystości i dobroci. Biały żeliwny czajniczek to poetycki prezent, zaproszenie do spokoju i kontemplacji. W mroźne zimowe wieczory, gdy na zewnątrz pada śnieg, tak jak zdaje się padać na te piękne białe imbryki, przyniosą one ukojenie i przyjemność dla zmysłów.
Biały japoński czajniczek żeliwny
Tutaj ponownie gorąco radzimy wybrać biały japoński czajniczek żeliwny, aby zapewnić wysoką jakość koloru.
Przykład: żeliwny czajniczek Iwachu Nami
Żeliwny czajniczek: zdrowy prezent
Prawie wszyscy miłośnicy herbaty wiedzą, że górska woda źródlana lub woda ze studni jest bardziej miękka, dlatego zawsze starają się używać obu rodzajów wody do parzenia herbaty. Górska woda źródlana lub studzienna zawiera więcej pierwiastków żelaza, a te pierwiastki żelaza występują w postaci Fe2+, gdy są wyłączone z powietrza. Woda gotowana w żeliwnym czajniku będzie miała taki sam smak jak woda źródlana dzięki Fe2+. Ogólnie rzecz biorąc, czajnik żeliwny będzie w stanie poprawić smak wody i nadaje się do parzenia wszystkich rodzajów herbaty.
Korzyści czajników żeliwnych dla ludzkiego organizmu
Obecnie naukowo ustalono, że żelazo jest przydatne, ponieważ pozwala nam produkować więcej krwi. Dorosły mężczyzna potrzebuje od 0,8 do 0,5 miligrama żelaza, a jego niedobór może mieć wiele konsekwencji. Eksperymenty wykazały, że używanie żeliwnego garnka do gotowania wody może pomóc w absorpcji żelaza (Fe2+), zapobiegając w ten sposób anemii. Japończycy uwielbiają używać żeliwnych naczyń do gotowania potraw lub wody.
Wykazano również, że większość osób używających żeliwnych czajników nie ma niskiego poziomu żelaza we krwi i rzadziej cierpi na anemię.
Prezent, który przetrwa całe życie
Może sam odziedziczyłeś po babci piękny żeliwny czajniczek, dumnie noszący ślady upływającego czasu, więc wiesz, że podarowanie żeliwnego czajniczka to prezent, który może przetrwać całe życie.
Żeliwny czajniczek i rdza
Nie będziemy kłamać, rdza prędzej czy później da się we znaki.
Japońskie czajniki i imbryki są zazwyczaj wykonane z żeliwa. Aluminium było używane do produkcji czajników podczas wojny, ale nawet dziś większość czajników jest wykonana głównie z żeliwa. Ponieważ tetsubin jest umieszczany bezpośrednio nad płomieniem w celu zagotowania wody, może być łatwiej uszkodzony niż inne rodzaje czajników. Wśród tea kama (tradycyjne żeliwne naczynie używane do japońskiej ceremonii parzenia herbaty Cha No Yu) zebranych i zachowanych w głównych japońskich muzeach, niektóre zostały wyprodukowane przed okresem Edo (1603-1867). Wiele z tych czajniczków zostało naprawionych lub odrestaurowanych po długim okresie użytkowania. Chociaż historia tetsubin nie jest tak długa jak kama, większość stuletnich i starszych tetsubin uległa uszkodzeniu. Oczywiste jest, że zarówno tetsubin, jak i kama są podatne na uszkodzenia, a najważniejszą przyczyną jest prawdopodobnie rdza.
Wcześniej kama i tetsubin były produkowane głównie z rudy żelaza znanej jako satestu („żelazny piasek”). Jednak po okresie Meiji (1868-1911) dostępność satestu stała się coraz bardziej ograniczona, a wiele odlewni zaczęło wykorzystywać stosunkowo niedrogą rudę żelaza eksportowaną z krajów zachodnich. Trudno jest rozróżnić czajniki wykonane z dwóch rodzajów surowca na podstawie wyglądu zewnętrznego; powszechnie przyjmuje się, że czajniki wykonane z tradycyjnych materiałów satestu są bardziej odporne na tworzenie się rdzy. Jednak wszystkie takie czajniki są wykonane z żelaza i dlatego ostatecznie utleniają się i pokazują plamy rdzy.
Jeśli czajniczek jest dobrze pielęgnowany, rdza na jego powierzchni może nadać mu proste piękno i nieopisany styl. Aby osiągnąć ten efekt, należy zwrócić uwagę na konserwację czajnika.
Żeliwny czajniczek: łatwy w pielęgnacji prezent
W wielu japońskich pismach wspomina się, że przed użyciem nowego żeliwnego czajniczka należy najpierw umieścić w nim niewielką ilość liści herbaty zawiniętych w ściereczkę i gotować przez około dziesięć minut. Garbniki zawarte w herbacie i żelazo rozpuszczone w czajniczku pomagają utworzyć garbnikową błonę żelazną na ściankach czajnika, co może zapobiec tworzeniu się rdzy w czajniku. Nowe czajniki powinny być używane codziennie, aby umożliwić szybkie gromadzenie się osadu; jednak po użyciu należy zadbać o to, aby czajnik był całkowicie suchy.
W normalnym użytkowaniu nie należy pozostawiać wody w dzbanku po użyciu go do parzenia herbaty. Po podgrzaniu wody i zaparzeniu herbaty, należy wylać gorącą wodę i pozostawić wnętrze czajnika suche. Gdy tetsubin całkowicie ostygnie, jego pokrywka powinna pozostać na swoim miejscu. Jeśli czajniczek zostanie natychmiast przykryty, para pozostająca wewnątrz zamieni się w wodę na wewnętrznej powierzchni, gdy temperatura spadnie, sprzyjając tworzeniu się rdzy. Pokrywkę można przetrzeć szmatką. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli tetsubin jest używany codziennie, pokrywkę można założyć z powrotem na dzbanek po pozostawieniu go do wyschnięcia na noc. Jeśli tetsubina nie jest używana regularnie, pokrywkę można wymienić.