Jak piękny jest ten czajnik od Tokoname! Kyusu w stylu yokode z bocznym uchwytem, posiada filtr ze stali nierdzewnej z bardzo drobnym sitkiem umieszczonym przed dziobkiem, aby przepuszczać tylko najlepszą herbatę. Naturalnie czerwona glinka Tokoname (bogata w żelazo) jest najbardziej znana w Japonii. Mistrzostwo w utlenianiu i wypalaniu redukcyjnym daje czajniczek, który jest zarówno czerwony, jak i czarny.
Szybka dostawa we Francji – 3 do 5 dni roboczych
Materiał : Wypalana glina – ceramika – glina
Pochodzenie: Tokoname – Japonia
Yokode Kyusu (uchwyt boczny)
Zawartość: 250ml (0,25L)
Kolor: Czarno-czerwony
Filtr: Gliniany, typu ita ami (drobna kratka sitka umieszczona przed wylewką)
Wykonanie : Ręcznie robiony
Dowiedz się więcej:
Kyusu
Tradycyjny japoński czajniczek wykonany z naturalnej gliny. Nieszkliwiony od wewnątrz, reaguje na kontakt z wodą i herbatą ujawniając wszystkie jej aromaty.
Filtr przed dziobkiem: herbata unosi się i parzy swobodnie dla pełnej ekstrakcji składników i aromatów. Herbata pozostaje świeża i może być parzona wielokrotnie (= wielokrotne napary).
Niektóre z setek ośrodków produkcji ceramiki powstałych w Japonii (gleba wulkaniczna bogata w glinę) w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nadal działają. 6 „starych pieców” to Bizen, Shigaraki, Seto, Echizen, Tamba i najsłynniejszy: Tokoname.
Piec Tokoname
Tokoname Yaki (常滑焼, prefektura Aichi), najstarszy z sześciu „starych pieców” (roku koyo, 日本六古窯) i najważniejszy ośrodek produkcji ceramiki w Japonii.
Czysta naturalna glina (Shudei) ma charakterystyczny czerwony kolor ze względu na wysoką zawartość żelaza (specyficzne właściwości pod względem smaku i korzyści dostarczanych przez zieloną herbatę). W przeciwieństwie do innych regionów, w których glina jest praktycznie wyczerpana, Tokoname wciąż ma złoża.
Wypolerowany wygląd bez glazurowania wynika z polerowania Kyusu przed wypaleniem metalową szpatułką lub szmatką, aby glina mówiła sama za siebie.
Kyusu Tokoname jest następnie wypalane przez utlenianie (czerwona glina, między 1100 a 1200°C) lub redukcję (czarna glina). Niektóre pracownie, szczególnie te z renomowanymi artystami, łączą te dwie techniki, co skutkuje bardzo szeroką gamą kolorów kyusu, takich jak ten czerwono-czarny model.
Konserwacja czajniczka Tokoname
Zewnętrzne
Tylko czysta woda i miękka ściereczka. Jeśli czajniczek jest poplamiony, przetrzyj go miękką ściereczką nasączoną naparem z zielonej herbaty.
Wewnętrzne
Płucz tylko czystą wodą, jeśli to możliwe o niskiej zawartości kamienia. W miarę użytkowania na wewnętrznej powierzchni pojawia się patyna: nie należy jej usuwać (chałupniczo).
Suszyć
na wolnym powietrzu do góry nogami na czystej ściereczce lub delikatnie pocierać zewnętrzną miękką ściereczką.
Wszechstronny czajniczek (nieporowata glina), ale nieszkliwiony od wewnątrz: zalecany przez długi czas do przygotowywania w nim podobnych odmian herbaty ze względu na stopniowe tworzenie się patyny w kontakcie z naparem. Patyna ta z czasem poprawia i intensyfikuje smak herbaty.
Ostrzeżenie
Ceramika ceramika, nawet najlepszej jakości, jest materiałem wrażliwym na szok termiczny , który może spowodować jej pęknięcie:
– Podgrzej czajniczek gorącą wodą przed wlaniem do niego wrzątku
– Nigdy nie umieszczaj jeszcze gorącego czajniczka bezpośrednio pod zimną wodą
.