Yokode kyusu z gliny Tokoname, prosty niski kształt, ergonomiczny boczny uchwyt, doskonałe nalewanie, szeroki otwór, ultra wydajny wbudowany filtr… lista zalet naszego czajniczka Made in Japan jest długa! Wypalana w wysokiej temperaturze ceramika pozwala na parzenie różnorodnych herbat, a brak emalii wewnątrz pozwala na stopniowe opróżnianie czajniczka. Idealny japoński czajniczek do zielonej herbaty!
Szybka dostawa na terenie Francji – Do domu w ciągu 3 do 5 dni roboczych
Materiał : Earthenware – ceramika – kamionka nieszkliwiona
Pochodzenie: Tokoname – Japonia
Typ : Yokode Kyusu (uchwyt boczny)
Pojemność : 240ml (0,24L)
Kolor: piaskowy i niebieski
Filtr: Stal nierdzewna, typ Obi ami (bardzo drobne sitko, obchodzące czajniczek dookoła)
Wykonanie : Ręcznie
Warsztat produkcyjny : Utsuwa
Dowiedz się więcej o produkcie
Kyusu
Kyusu to tradycyjny japoński czajniczek, idealny do przygotowywania japońskiej zielonej herbaty. Czajniczek najczęściej wykonany z wypalanej naturalnej gliny, może być nieszkliwiony od wewnątrz, w takim przypadku reaguje w kontakcie z wodą i herbatą, aby ujawnić wszystkie jej aromaty.
Ponieważ kyusu nie ma zaparzacza koszowego, ale raczej filtr na wylewce, herbata może swobodnie unosić się i parzyć w czajniczku, aby całkowicie wydobyć składniki i aromaty herbaty. Dzięki temu herbata pozostaje świeża i może być parzona kilka razy (= wielokrotne napary). Najpopularniejszym rodzajem kyusu jest Yokode Kyusu, który ma boczny uchwyt ułatwiający szybkie nalewanie i zapobiegający kontaktowi rąk z gorącym czajniczkiem.
W ciągu ostatnich kilku dekad w Japonii powstały setki centrów produkcji ceramiki, szczególnie w miejscach, gdzie gleba wulkaniczna jest bogata w glinę. Niektóre z tych ośrodków działają do dziś, a 6 najważniejszych „starych pieców” to Bizen, Shigaraki, Seto, Echizen, Tamba i najsłynniejszy: Tokoname.
Piec Tokoname
Tokoname Yaki (常滑焼, prefektura Aichi)
Tokoname jest najstarszym z sześciu „starych pieców” (roku koyo, 日本六古窯) w Japonii. Dzięki około 200 tradycyjnym piecom ceramicznym jest to najważniejsze centrum produkcji ceramiki w Japonii.
Pielęgnacja czajniczka Tokoname
Czyszczenie zewnętrzne czajniczka
Używaj tylko czystej wody i miękkiej ściereczki.
Jeśli czajniczek jest poplamiony lub brudny, przetrzyj go miękką szmatką nasączoną wcześniej zaparzoną zieloną herbatą.
Czyszczenie wewnętrzne czajniczka
W miarę możliwości płucz tylko czystą wodą o niskiej zawartości kamienia. W trakcie użytkowania na wewnętrznej stronie czajniczka Kyusu pojawi się patyna, której nie należy usuwać.
Suszenie
Aby wysuszyć czajniczek Kyusu, pozostaw go na świeżym powietrzu do góry dnem na czystej ściereczce lub delikatnie przetrzyj jego zewnętrzną część miękką, czystą ściereczką.
Nawet jeśli czajniczek Tokoname jest czajniczkiem uniwersalnym, ponieważ glina jest nieporowata, jeśli nie jest on szkliwiony od wewnątrz, zaleca się długoterminowe przygotowywanie podobnych odmian herbaty w tym samym Kyusu ze względu na stopniowe tworzenie się wewnętrznej patyny w kontakcie z zaparzoną herbatą. Patyna ta z czasem poprawia i intensyfikuje smak herbaty. Również z tego powodu podczas przygotowywania i czyszczenia najlepiej jest używać miękkiej wody o niskiej zawartości kamienia.